ایران، اینجــــا آسمان را رصد می‌کند.

معرفی شهر کامو و چوگان

شهر کامو وچوگان یکی از شهر های بخش قمصر شهرستان کاشان واقع در استان اصفهان با ادغام دو روستای کامو و چوگان با یکدیگر و تفکیک از روستای جوشقان قالی است که در دی ماه 1392 بر اساس مصوبه هیات محترم وزیران در فاصله 70 کلیومتری کاشان به سمت شهر  میمه تاسیس شده است .

اسم «کامو» متشکّل از کلمات «کام» و «اُوْ»  که در زبان زرتشتی به دهانه یا سرچشمه‌ی آب گفته می شود ، در فلات مرکزی ایران که دارای  اقلیمی بیابانی و خشک است ، مناطق دارای رودخانه‌ی دائمی بسیار پررونق و مهم بوده‌اند. رود کبیر کامو؛ موسوم به «کاس‌رود»  و به اصطلاح امروزی کاسَرو طبق نامی که از دیرباز بر خود یدک می‌کشد و بنابر منابع تاریخی به‌عنوان دریای کاس (همان کاشان) یا رودخانه‌ی کاس زبانزد بوده‌است.

علت نام‌گذاری «چوگان» رونق این ورزش و بازی باستانی درگذشته و به‌خصوص عهد صفوی، در منطقه‌ی مسطح وخوش آب‌وهوا و  چمن زارهای متعدد و صحرای معروف به اسب ریز این منطقه به عنوان  محل بازی چوگان بازی در قدیم الایام بوده و به این خاطر نام آن روستا چوگان نامیده شده است.

بنا به تعبیری دیگر  چوگان در ابتدا چوقان بوده که علت آن، معرف رویش گیاه چوبک و اصطلاح بومی آن پشوه بوده است که در لحظه اصفهانی  چوق گفته می شود .به خاطر فروانی گیاه چوبک در آن ناحیه نام آن روستا را چوقان نامیده اند . اما به مرور زمان و با  ترویج نام  بازی چوگان در محاورات اجتماعی نام چوقان به چوگان  تبدیل شده است .

بر اساس مطالعات  مردم  شناسی و وجود آب فروان و ارتفاع آن ، این سرزمین زیستگاه انسان های اولیه شناخته می شود و اکنون  جمعیت این شهر بر اساس سرشماری انجام شده در سال 1395 حدود 2500 نفر است اما در فصل تابستان بیش از دو برابر افزایش می یابد. مذهب مردم شیعه و انسان های مهربان ، مهمان نواز با آئین های غنی  دینی و مذهبی اسلام است .

 موقعیت جفرافیایی شهر کامو وچوگان دارا ی شرایط خاص و منحصر به فرد است  از جمله وقوع  آن درمدار خاص از کره زمین و نزدیکی به خورشید دارای آفتاب سوزان در فصل تابستان است .ارتفاع مناطق مسکونی بیش از 2480 متر و قلعه معروف به گرگش از سلسسله رشته کوه های مرکزی ایران حدود  3588 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آسمان شفاف ،هوای  پاک و رقیق ، درخشنگی بالای  اجسام ، فشار کم هوا و نبود آلایندگی های سمعی و بصری از جمله نعمت های خاص خدادادی این شهر است به همین علت به عنوان یکی از بهترین نقاط کشور  برای  استقرار رصد خانه ملی ایران شناخته شده است . 

بافت شهر به صورت بومی و محلی بر گرفته از فرهنگ و آئین تاریخی مردم روستا های سابق کامو و چوگان است که  فرهنگ  شهر نشینی در برخی مناطق اشکار گردیده است.  به علت وجود طبیعت بسیار غنی و گیاهان متنوع دارویی و خوراکی در طبیعت و همچنین همجواری با رودخانه معروف کبیر کامو عاملی اشتغال مردم به شغل کشاورزی ، دامداری و باغداری ،گلابگیری و عرقیجات گیاهی فراهم گردیده است و به تدریج به سمت صنعتگرایی در آن  زمینه ها جهت گرفته است .

منطقه معروف گرگش محل زیستگاه حیوانات وحشی وپوشش گیاهی متنوعی در این ناحیه است  که پوشش آن  عمدتا از نوع بوته ای- علوفه ای است. منطقه کوهستاني با اقليم سرد باعث شده تا پوشش گياهي مستقر در آن از نوع پوشش گياهي ناحيه ايران کوهستاني باشد. در اين منطقه گونه اي از ناحيه رويشي خليج عماني وارد شده که در محل هاي صخره سنگي و رو به آفتاب شديد که ارتفاع از سطح دريا در آن زياد نيست مشاهده گرديده است. پوشش گياهي غالب منطقه در ارتفاعات فلات قاره ايران زياد بوده و از تغييرات محلي برخوردار است. تعداد عناصر درختي و درختچه اي به علت محدوديت درجه حرارت، ميزان بارندگي و فصل بارندگي کوتاه، به چند گونه محدود مي گردد. تنوع گونه هاي گياهي منطقه قابل توجه مي باشد و غالب منطقه را پوشش گياهي درمنه، انواع آستاراگالوس، چوبک، كلاه ميرحسن و گياهاني از خانواده گندميان مي باشد.

    گونه‌های جانوری شاخص این منطقه کل ، بز ، قوچ و میش می باشند. گونه های جانوری ديگر موجود در اين منطقه عبارتند از : پلنگ، گربه وحشي، گربه پالاس، کفتار، گرگ، روباه، پايکا، انواع جوندگان و خزندگان، انواع پرندگان ازجمله کبک، تيهو، بلدرچین، کوکر شکم سياه، عقاب صحرائي، پيغو و .. می باشد که به عنوان منطقه حفاظت شده کامو و چوگان و برزک شناخته شده است .

درباره ما


کامو و چوگان شهری تازه تأسیس در استان اصفهان از توابع شهرستان کاشان و بخش قمصر است که با پیوستن دو منطقه «کامو» و «چوگان» در دی‌ ماه ۱۳۹۲ با تاییدیه و مصوبه هیئت دولت، به وجود آمده‌است و نام آن از شهر جوشقان و کامو به کامو و چوگان تغییر یافته‌است.